Főoldal

Sajtóközlemények

Széleskörű együttműködés támogatja a diákok pénzügyi tudatosságának fejlesztését

2018. november 23.

Hatoldalú együttműködési megállapodást írtak alá a Pénz7 köznevelési témahét 2018/2019. tanévi megvalósítására

A 2018/2019-es tanév rendjében meghirdetett pénzügyi és vállalkozói témahéten, vagyis a Pénz7 programban, immár ötödször vehetnek részt az iskolák. A témahetet állami, piaci és civil szervezetek is támogatják.  Az előző tanévben a Pénz7-en közel 1.250 iskola 202 ezer diákja vett részt, amely európai rekordnak számít. Idén is megkezdődött az iskolai regisztráció, eddig már 387 intézmény több mint 72 ezer diákja regisztrált be a témahétre. A www.penz7.hu oldalon keresztül tudnak bekapcsolódni az általános- és középiskolák országszerte a programba.

A Pénz7 sikeres megvalósítása érdekében ma Budapesten hatoldalú együttműködési megállapodást kötöttek: az Emberi Erőforrások Minisztériuma projektgazdaként, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Magyar Bankszövetség, a Pénziránytű Alapítvány, valamint a Junior Achievement Magyarország Alapítvány a Pénz7 együttműködő szakmai partnereiként írták alá a dokumentumot.

A 2014/2015. tanév óta - csatlakozva a European Money Week és Global Money Week kezdeményezéshez – a témahét keretében az egyes országok általános- és középiskoláiban gazdasági-pénzügyi témájú tanórákat tartanak. A program célja, hogy a fiatalok tudatosabban kezeljék pénzügyeiket, alaposabb ismeretekkel rendelkezzenek a gazdaság és a pénzvilág működéséről. A Pénz7 illeszkedik a Kormány által 2017-ben elfogadott nemzeti pénzügyi tudatosságot előmozdító nemzeti stratégiához, segíti annak megvalósítását. 

Hazánkban az iskolák a témahét indulása óta óriási és egyre növekvő érdeklődést mutattak a program eseményei iránt, amely a 2016/2017-es tanévtől több szempontból is megújult: a pénzügyi tudatosság és gazdálkodás hete ekkortól bekerült a tanév rendjébe, másrészt a pénzügyi mellett megjelentek a vállalkozói ismeretek is. 

Ebben a tanévben országszerte 2019. február 25. és március 1. között a befektetések kerülnek a pénzügyi témakör középpontjába „Okosan a befektetésekről” címmel, a vállalkozói témakörben pedig a „Problémafelismerés és üzleti ötlet” lesz a fókusztéma a rendhagyó tanórákon vagy akár tanórán kívüli megvalósításként. A program ideje alatt a korábbi évek minden tananyaga elérhető, így a kezdeményezéshez csatlakozó iskolák a helyi igények és a diákok felkészültsége szerint válogathatnak ezekből a tananyagokból is. A témahétre november eleje óta már lehet regisztrálni a program hivatalos honlapján, és az egyes korosztályok számára kidolgozott tananyagokat és felkészítést segítő anyagokat (útmutatók, videók) online, ingyenesen letölthetik a témahét www.penz7.hu oldaláról a regisztráló tanárok. A tanári felkészülést idén is minta videók, e-learning tananyag és webináriumok segítik.

A Pénz7 programjait tovább színesíti, hogy a diákok érdekes versenyeken, pályázatokon is részt vehetnek, továbbá az iskolák a témahét keretében önkéntes banki, illetve vállalkozások működtetésében tapasztalattal bíró szakembereket, vállalkozókat fogadhatnak.

Az együttműködési megállapodást sajtónyilvános keretek között 2018. november 23-án 10.00 órakor írták alá az Innovációs és Technológiai Minisztérium Könyvtártermében, ahol az aláírók a következők voltak:

  • Prof. Dr. Bódis József oktatásért felelős államtitkár– EMMI
  • Dr. György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár – ITM
  • Balogh László pénzügyekért felelős helyettes államtitkár – PM
  • Hegedüs Éva elnökségi tag – Magyar Bankszövetség
  • Hergár Eszter kuratóriumi elnök – Pénziránytű Alapítvány
  • Kovács Ildikó – Junior Achievement Magyarország Alapítvány

A Pénz7 www.penz7.hu honlapja folyamatosan frissülő tartalommal vár minden érdeklődőt.                     


A magyar Pénz7 ismét a Global Money Week legjobbjai között!

2018. július 04.

Hazánk 2015-ben csatlakozott először az Európa-szerte mintegy 30 országban egy időben zajló European Money Week kezdeményezéshez, 2017 óta a magyarországi Pénz7 a Global Money Week eseménysorozatnak is aktív résztvevője. Az iskolák körében egyre népszerűbb a pénzügyi és vállalkozói témahét országszerte: mintegy 1250 iskola regisztrált a programra és a rendhagyó tanórákon résztvevő diákok száma meghaladta a 200 ezret, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően magas elérést jelent. Fontos nemzetközi elismerés, hogy a program bekerült a Child & Youth Finance International (CYFI) legsikeresebbnek ítélt programjai közé. Minden bizonnyal a példaértékűen magas részvétel, valamint az újszerű, digitális oktatási megoldások alkalmazása az oka, hogy a CYFI a legjobbak közé választotta a magyar Pénz7-et. A díj jelöltjei közé ugyanis nem jelentkezés, hanem meghívás alapján lehet bekerülni.

A 2018-as magyar Pénz7 a 2017-es kedvező tapasztalatok alapján ismét öt intézmény együttműködésének köszönhetően valósulhatott meg: a programot életre hívó Magyar Bankszövetség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma mint projektgazda, valamint a Pénziránytű Alapítvány mellett a volt Nemzetgazdasági Minisztérium (jogutódai az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Pénzügyminisztérium) és a Junior Achievement Magyarország Alapítvány vállalt aktív részt a jövő nemzedék gazdasági-pénzügyi nevelésében. A hazánkban negyedik alkalommal megrendezett Pénz7 számos szakmai programot kínált az iskolák számára a "Hitelekről okosan!" és az "üzleti ötlet és együttműködés" témakörében. Az idei év újdonságaként a digitalizáció jegyében a középiskolás diákok számára a Pénziránytű Alapítvány több, a hitelfelvétel témaköréhez kapcsolódó animációs filmet, valamint e-learning tananyagot is készített. A pedagógusok felkészülését a hagyományos tanári útmutatók és óratervek mellett webináriumok (webes szakmai előadások) és korszerű e-learning anyag is segítették.

A program elfogadottságára és köznevelési jelentőségére utal, hogy a 2016/2017. tanévtől kezdődően az EMMI a tanév rendjében meghirdeti a Pénzügyi és vállalkozói témahetet. A pénzügyi témák mellett ettől a tanévtől már a vállalkozói ismeretek is szerepelnek a témahét programjában. A program nemzetközi beágyazottsága is jelentősnek tekinthető, mivel 2017-től a Pénz7 már nem csak a European Money Week, hanem a Global Money Week rendezvénysorozat hivatalos része is.

A Global Money Week rendezvénysorozatot a Child and Youth Finance International nemzetközi nonprofit szervezet 2012-ben indította el annak érdekében, hogy világszerte küzdjön a szegénység ellen. Megközelítésük szerint a szegénység elleni küzdelem leghatásosabb eszköze, ha az emberek megismerkednek az alapvető pénzügyi kérdésekkel, megtanulják, hogyan bánjanak a pénzzel, és tisztában vannak azzal, hogy anyagi boldogulásukért ők is sokat tehetnek. A CYFI Global Money Week programja mára már 150 országban van jelen, a rendezvénysorozat az idén már közel 8 millió diákhoz és fiatalhoz jutott el.

A "Global Money Week Award" díjra a Földünk 5 régiójából résztvevő 150 ország közül összesen 19 ország programját jelölték. A magyar Pénz7 az európai régió öt jelölt országa között szerepel, ezek Magyarországon kívül Belgium, Belorusszia, Hollandia és Oroszország.

Az ünnepélyes díjátadóra július 3-án Rijadban került sor. A nyertes Hollandia lett, amely ország egyébként 5 éve az European Money Week rendezvénysorozatot kezdeményezte. Magyarország a legjobbak között oklevelet kapott elismerésként.

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Pénzügyminisztérium

Innovációs és Technológiai Minisztérium

Magyar Bankszövetség

Pénziránytű Alapítvány

Junior Achievement Magyarország Alapítvány

További információk: sajto@penziranytu.hu